پل در جرثقیل

پل 

هر کدام از انواع جرثقیل ها یک گروه متنوع از ماشین آلات می باشد که نه تنها برای بلند کردن اجسام سنگین بلکه می توان به کمک جرثقیل ها اجسام را به صورت افقی نیز جا به جا نمود. جرثقیل از بالابر و آسانسور ، دستگاه آسانسور مسافری و سایر دستگاه های دیگر متمایز بوده و در درجه اول وظیفه جرثقیل بلند کردن اجسام به طور عمودی و به کمک نوار نقاله انجام می شود که به طور مداوم برای بلند کردن و همین طور حمل مواد فله ای مانند غلات و یا زغال سنگ استفاده می شود. جرثقیل به طور گسترده ای کاربرد خواهد داشت. مثلا در موتورهای بخار ، موتورهای احتراق داخلی ، موتورهای الکتریکی و غیره که در قرن 19 جرثقیل در این موارد کاربرد خواهد داشت.

قسمتی که در جرثقیل به عنوان برجسته ترین قسمت شناخته می شود دهانه جرثقیل می باشد که طول این دهانه در جرثقیل باعث شده است تا ساختاری تقویت شده به وجود آید به طوری که قابلیت خم شدن را نداشته باشد. دهانه در جرثقیل به گونه ای پشتیبانی می شود که در هوا با سیم در زمان اجرا از بالای آن به یک دکل عمودی یا ستونی متصل می شود که باعث ایجاد استحکام در جرثقیل خواهد شد. سیم فرعی دارای مجموعه زاویه دار بوده که میله می تواند خم شود. در کل طول دهانه موبایلی توسط یک سیستم قرقره ای با کابل و یا زنجیر در اطراف یک درام  یا سیلندر اجرا می شود که توسط یک میله در پایه قرار خواهد گرفت که توسط یک موتور قابل تبدیل خواهد بود. کابلی رها شده از بالا از دهانه موبایل به بارهای متصل شده و آن ها قادر خواهند بود تا به صورت عمودی بار را بلند نمایند. بارها نیز ممکن است از یک طرف به سمت دیگر با داشتن محور میله ای منتقل شود و یا چرخش بر اساس آن خواهد بود. چرخش جرثقیل بازویی به طور ساده انجام می شود. در جرثقیل دارای دهانه موبایلی انتقال در آن توسط سیستم قرقره ای از یک واگن برقی و یا کالسکه چرخ معلق که در حال حرکت در امتداد طول دهانه باشد انجام خواهد شد. این جرثقیل قادر است تا ظرفیت بالایی در حدود 5 تا 250 تن را جا به جا نماید. جرثقیل بالقوه قوی تر جرثقیل شناور خواهد بود که بر روی یک قایق برای اهدافی مانند ساخت پل و یا نجات اشیاء غرق شده ساخته شده است. یکی از این جرثقیل ها موساشی نام دارد که جرثقیلی بزرگ می باشد که از این نوع در کشور ژاپن در سال 1974 ساخته شده است که می تواند به یک باره 3000 تن بار را بلند نماید.

پل در جرثقیل

همیشه مشکلاتی در حفظ ثبات در جرثقیل وجود خواهد داشت. جرثقیل بزرگتر برای بلند کردن بارهای سنگین برای مراقبت های ویژه ای در نظر گرفته خواهد شد که برای جلوگیری از اوج گرفتن جرثقیل خواهد بود. به همین منظور علاوه بر کارهای معمولی از نصب ماشین آلات برای بالا بردن تجهیزات در چنین راهی به عنوان وزنه متقابل بخشی از بار استفاده می شود که وزن آن بالا خواهد بود به ویژه باید با اطمینان حاصل شود که جرثقیل لغو نخواهد شد. جرثقیل کنسول یک نوع از جرثقیل ها می باشد که در ساخت و ساز در کشتی ها و ساختمان های بلند بسیار استفاده می شود از این نوع جرثقیل به صورت افقی استفاده خواهد شد حرکت کرده و می تواند بر روی یک دکل عمودی بچرخد. بار در یک واگن برقی می تواند در طول مسیر باعث رونق در حرکت حالت تعلیق داشته باشد. جرثقیل دارای لب زیرین در کارخانه کشتی سازی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. دکل جرثقیل معلق ممکن است بارها و بارها بتواند ارتفاع ساختمان را افزایش دهد.

پل در جرثقیل

در جرثقیل قطعه ای به نام پل وجود دارد که از تمام قطعات دیگر که در جرثقیل تعبیه شده است مهم تر خواهد بود که در آن سیستم قرقره ای از یک واگن برقی مورد استفاده خواهد بود که در طول تیرهای افقی حرکت نماید. قطعه پل در هر دو قسمت پایان یافته که هر دو را پشتیبانی می کند که در حالت تعلیق می باشد. در اغلب موارد از خود پل می توانید به همراه یک جفت ریل های موازی حرکت خواهد کرد. با استفاده از پل در جرثقیل می توانید یک منطقه بزرگ را تحت پوشش قرار دهد. فضای دایره ای را می توان با یک جرثقیل که حالت پل دوار دارد در آن یک پایان پرتو سربار خواهد داشت که توسط یک محور مرکزی حمایت خواهد شد در حالی که دیگر حرکت پایان خط راه آهن دایره ای در حاشیه این منطقه خواهد بود. در جرثقیل پل بر روی ریل که بالاتر از سطح زمین یا کف نصب شده حرکت خواهد شد تا باعث هیچ انسدادی در آن فضا نشود.

فاوت جرثقیل های سقفی تک پل و دو پل. بین جرثقیل سقفی تک پل و جرثقیل سقفی دو پل کدام یک را انتخاب خواهید نمود؟ در این مقاله قصد داریم تا شباهت ها و تفاوت هایی را بین جرثقیل سقفی تک پل با جرثقیل سقفی دو پل بیان نماییم.

اگر بخواهیم این دو را با هم مقایسه نماییم این ویژگی ها بدین صورت خواهد بود:

1-شرایط کاری جرثقیل

2-ویژگی های عملی جرثقیل

3-هزینه های تولید جرثقیل

4-خواص مکانیکی جرثقیل

شرح جرثقیل سقفی تک پل و جرثقیل سقفی دو پل

شرح مختصری از جرثقیل سقفی:

نام دیگری که به جرثقیل سقفی داده می شود جرثقیل پل خواهد بود. این جرثقیل در محیط های صنعتی کاربرد دارد. جرثقیل سقفی تشکیل شده از یک باند فرودگاه موازی که دارای یک پل به عنوان پوشاننده شکاف ها مورد استفاده قرار می گیرد. جرثقیل سقفی به کمک تجهیزات نام برده شده بلند کردن اجسام را انجام خواهد داد که این کار را در امتداد همان باند به طور موازی توسط پل تعبیه شده در آن انجام خواهد داد.

جرثقیل سقفی تک پل و جرثقیل سقفی دو پل:

در حالت کلی می توان جرثقیل سقفی را به دو نوع تقسیم نمود اما این که بتوان از بین این دو کدام یک را انتخاب نمود سوالی است که اکثر مشتریان می پرسند این که تفاوت این دو در چه چیزی خواهد بود.

جرثقیل سقفی تک پل

در ادامه به تشریح یک سری جزئیات که باعث تفاوت بین این دو می شود خواهیم پرداخت:

تفاوت ها از این قرار خواهند بود:

شرایط کار در هر دو جرثقیل

جرثقیل سقفی تک پل در مکان هایی کاربرد دارند که مکان مورد نظر از نظر ابعاد کوچک باشد زیرا این نوع از جرثقیل دارای دهانه کوتاه خواهد بود ، هم چنین تفاوت دیگر آن با جرثقیل سقفی دو پل بدین شرح خواهد بود که دارای وزن سبک و کمی می باشد. تمامی موارد ذکر شده باعث خواهد شد تا زمانی که جرثقیل سقفی تک پل برای انجام کار صرف می کند افزایش یافته و در نتیجه طول بکشد.

جرثقیل سقفی دو پل از این قابلیت برخوردار خواهد بود که در محیط های بزرگ و فروشگاه و کارگاه های بزرگ حتی در طبقات بالا نیز مورد استفاده قرار بگیرد. برای جا به جایی بارهایی با ظرفیت های سنگین و طول بزرگ کاربرد زیادی خواهد داشت. جرثقیل سقفی تک پل به نسبت جرثقیل سقفی دو پل به طور گسترده تر مورد استفاده خواهد بود.

ویژگی های ساخت و ساز در جرثقیل

نوع جرثقیل سقفی تک پل  از وزن سبکی برخوردار خواهد بود که از ویژگی های سازنده ای برخوردار بوده و مراحل نصب و راه اندازی این جرثقیل به راحتی انجام خواهد شد هم چنین جداسازی قطعات نیز به سادگی برای آن انجام خواهد شد. و در نهایت این که قابل بهره برداری خواهد بود بعد از تمامی این مراحل.

جرثقیل سقفی دو پل از وزن سنگینی برخوردار خواهد بود و هم چنین ویژگی های سازندگی در به طور پیچیده صورت می گیرد بنابراین مراحل نصب آن به سختی صورت می گیرد. مراحل نصب و راه اندازی آن نسبت جرثقیل سقفی تک پل به سختی صورت خواهد گرفت.

هزینه ساخت در جرثقیل ها

در رابطه با هزینه ای که برای تولید این دو جرثقیل صرف می شود ، مهم ترین عوامل عبارتند از میزان بلند کردن بار ، طول جرثقیل. در جرثقیل سقفی تک پل طول و ظرفیت آن کمتر از جرثقیل سقفی دو پل خواهد بود. به همین دلیل مواد ، فن آوری ، کار و زمان تولید جرثقیل سقفی تک پل کمتر از جرثقیل سقفی دو پل خواهد بود. در کل هزینه ای که برای ساخت سقفی تک پل صرف می شود پایین تر از نوع جرثقیل سقفی دو پل خواهد بود.

عملیات شئی گرایی

برای کنترل عملیات در جرثقیل سقفی تک پل کنترل عملیات هم به صورت کنترلی هم به صورت کنترل از راه دور صورت می گیرد. اما برای جرثقیل سقفی دو پل چون تسمه های ویژه ای مانند برای چنگ زدن ، آهنربا و غیره در آن وجود دارد به همین دلیل در این نوع از جرثقیل حتما باید یک اپراتور کنترل آن را در دست داشته باشد و دستی بتواند آن را کنترل نماید.

خواص مکانیکی در جرثقیل

ویژگی هایی مانند ظرفیت بلند کردن بار ، سرعت انجام کار و ثبات در این دو جرثقیل با هم برابری نخواهد کرد بنابراین بهتر است که که از جرثقیل سقفی تک پل برای مدت کوتاه و محصولات سبک وزن مورد استفاده قرار بگیرد. در جرثقیل سقفی دو پل می توانید بار با ظرفیت زیاد را با سرعت بالا و عملکرد بالا جا به جا نمایید و مدت طولانی قادر خواهد بود تا کار انجام بدهد.

کلمات کلیدی :

قیمت جرثقیل سقفی|جرثقیل سقفی دست دوم|جرثقیل سقفی دستی|ساخت جرثقیل سقفی|جرثقیل سقفی دماگ|جرثقیل سقفی چیست|سازنده جرثقیل سقفی|سوله|طراحی جرثقیل سقفی|استاندارد جرثقیل pdf دانلود رایگان|قیمت جرثقیل سقفی|جرثقیل سقفی دست دوم|جرثقیل سقفی دماگ|ساخت جرثقیل سقفی|جرثقیل دروازه ای دست دوم|جرثقیل دروازه ای چیست؟|قیمت جرثقیل دروازه ای|پروژه طراحی جرثقیل دروازه ای|نقشه جرثقیل دروازه ای|جرثقیل نیم دروازه ای|جرثقیل بازویی|جرثقیل دروازه ای تک پل