خط برق رسانی جرثقیل و کنترل جرثقیل

یکی از قسمت های مهم در جرثقیل های KBK قسمت برق رسانی و کنترل در جرثقیل KBK می باشد.

 

جزئیات خط برق رسانی و کنترل جرثقیل KBK عبارتند از :
کنترل جرثقیل KBK –  سیستم برق رسانی و کابل های فرمان در جرثقیل KBK – سوئیچ های محدود کننده در جرثقیل KBK – تجهیزاتی برای رعایت فاصله در جرثقیل KBK 

کنترل جرثقیل KBK 
1-بر روی تابلو برق دو نوع کنتاکتور قرار داده می شود که عبارتند از :
برای بالابر جرثقیل IP55
برای لوازم الکتریکی IP54
2-دارای قدرت ورود برق 380 ولت و 50 هرتز می باشد.
3-می تواند برق را حداکثر به میزان 220 ولت و حداقل به میزان 42 یا 48 ولت کنترل نماید.
4-در قسمت فیوز اصلی و مادر جرثقیل دارای کنتاکتور خواهد بود.
5-برای کنترل کردن فرکانس که سرعت های مختلفی دارند می تواند بدون این که شوکی وارد نماید این کار را انجام دهد.
6-کلید کنترل آن معلق می باشد ، در طول پل می تواند حرکت کند.دو نوع کلید کنترل دارد که تک سرعته و دو سرعته می باشد و وزن آن ها کم بوده و بسیار ساده قابل استفاده خواهند بود.
7-کنترل جرثقیل KBK این قابلیت را دارد که می تواند در حالت ریموت یا از راه دور کار خود را انجام دهد.دو قسمت اصلی خواهد داشت:
تجهیزات برق رسانی در جرثقیل KBK

فرستنده و گیرنده
فرستنده این قابلیت را دارد که می توان آن را حمل نمود و دارای سیستم شاسی فشاری و جوی استیک می باشد.
گیرنده را روی جرثقیل نصب می کنند.
سیستم کنترل از راه دور می تواند کنترل دو جرثقیل را باهم انجام دهد در این سیستم کنترل از راه دور سیستم کنترل دستی برای مواقعی که نیاز باشد و حالت اضطراری به وجود می آید می توان توسط کنترل دستی وضعیت به وجود آمده را که باعث ایجاد خطر خواهد شد کنترل نمود.

سیستم برق رسانی و کابل های فرمان در جرثقیل KBK
در محیط هایی که خشک هستند مانند داخل سالن ها همیشه از سیستم برق رسانی و کابل های فرمان در جرثقیل KBK در حالت عمومی استفاده خواهد شد. در محیط هایی که رطوبت داشته و محیط بسته نباشند یعنی در محیط های باز از سیستم برق رسانی بسته استفاده خواهد شد.
به سیستم برق رسانی و کابل های فرمان خط شین گفته می شود.اجزای تشکیل دهنده خط شین شامل : یک قاب باز یا بسته می باشد که دارای مفتول هایی از جنس مس خواهد بود. این روش بهترین روش برای انتقال برق طولی خواهد بود.
گاهی اوقات امکان دارد که جرثقیل ها از یکی بیشتر باشند یا مسیری که جرثقیل باید طی کند زیاد باشد که نشان می دهد طول سالن زیاد می باشد که در این صورت استفاده از خط شین ایمن تر و به صرفه تر خواهد بود.

 

خط شین

خط شین ها در جرثقیل KBK ظرفیت های متفاوتی خواهند داشت بسته به نیاز به هر میزان که بخواهید می توانید از برق آن برای برق رسانی به جرثقیل KBK استفاده نمایید.گاهی فقط یک جرثقیل نیاز به برق رسانی خواهد داشت و گاهی اوقات چندین جرثقیل نیاز به برق رسانی خواهند داشت. پس خط شین می تواند انرژی برق ذخیره شده را هم به یک جرثقیل بدهد هم این که اگر چندین جرثقیل KBK موجود بود عملیات برق رسانی را به همه آن ها انجام دهد.
در مسیرهایی که کوتاه می باشند از ابزارهای کابل تخت و سی ریل به جای خط شین می توان استفاده نمود.
استفاده از سیم بکسل و کابل تخت برای مسیرهایی که آلودگی دارند مانند گرد و غبار بهترین گزینه برای رساندن برق خواهد بود.

سوئیچ های محدود کننده در جرثقیل KBK
سوئیچ های محدود کننده کاربردهای زیادی خواهند داشت که عبارتند از :
1-برای این که بتوان پل را در ابتدا و انتها جا به جا نمود.
2-جا به جایی جرثقیل KBK در طول پل در ابتدا و انتها
3-برای این که از ضربه شدید در انتهای ریل جلوگیری شود می توان سرعت تند به کند را تغییر داد.
4-در جرثقیل های KBK میکرو سوئیچ هایی وجود دارند که کلاس حفاظتی IP66 را دارند.

 تجهیزاتی برای رعایت فاصله در جرثقیل KBK
هنگامی که جرثقیل ها مشغول کار می باشند احتمال این که به هم برخورد کنند زیاد خواهد بود، برای از بین بردن احتمال تصادف جرثقیل ها با هم تجهیزاتی در نظر گرفته شده است در نتیجه از بروز تصادف جلوگیری خواهد شد. به کمک چنین تجهیزاتی جرثقیل KBK با داشتن ایمنی و حفظ آن به کار خود ادامه خواهند داد.
تجهیزاتی که برای حفظ ایمنی و عدم تصادف به کار برده می شود عبارتند از سنسورهای چشمی که بر روی هر جرثقیل KBK نصب می شود. هر سنسور به محض این که حس کند جسمی در حال نزدیک شدن به جرثقیل است هشدار خواهد داد. در زمان نصب این حسگرها می توانند مانیتور هم داشته باشند تا علاوه بر هشدار در داخل خود جرثقیل تصویر جسمی که در حال نزدیک شدن به آن می باشد در صفحه برای اپراتور جرثقیل نمایش داده شود.

رعایت نکات ایمنی
برای حفظ ایمنی در جرثقیل KBK بهتر است از کلیدها و فیوزهای حفاظتی استفاده شود تا از خطر بروز حوادث کاسته شود که همین امر طول عمر جرثقیل را افزایش خواهد داد.

برق رسانی جرثقیل سقفی
به دلیل اینکه جرثقیل های سقفی، دروازه ای و … متحرک می باشند، لذا برقرسانی به تجهیزات برقی این جرثقیلها در زمره موضوعات مهم در این صنعت شمرده می شود.

طی سالیان متمادی سیستمهای مهندسی و خاصی برای این صنعت به وجود آمد و توسعه یافت. برقرسانی به جرثقیلهای صنعتی عمدتا بر اساس روشهای زیر انجام می شود.
 
1. C-Rail و کابل
2.Bus Bar

3.کابل جمع کن

کلمات کلیدی