1دستگاه جرثقیلی که از آن برای جابه جایی و حمل بارها استفاده می کنید مانند وسایل نقلیه دیگر مانند اتومبیل شخصی که هر چند وقت یک بار باید در مکان هایی پس از بررسی تمام قطعات آن ها برای اطمینان از سالم بودن آن ها یک گواهی یا یک کارت معاینه فنی برای اثبات سلامت بودن آن ها صادر شود این ها هم باید تمام قطعات آن ها بررسی شده اگر قطعه یا قطعاتی از آن دستگاه جرثقیل دچار مشکل بود تعویض شده تا بتوان از دستگاه جرثقیل با اطمینان کامل برای انجام کارها در هنگام کار استفاده نمود.پس از اطمینان از سالم بودن آن گواهی سلامت برای آن ها صادر خواهد شد. این گواهی سالم بودن دستگاه جرثقیل را ثابت خواهد نمود.
2-بعضی اوقات اپراتور جرثقیل مانند هر روز که قصد انجام کار با جرثقیل را دارد ممکن است از سلامتی کامل برای کار با دستگاه جرثقیل برخوردار نباشد در این مواقع توصیه می شود که به هیچ وجه از جرثقیل استفاده ننمایید زیرا چون از هشیاری کافی برای انجام کار برخوردار نیستید ممکن در حین کار خرابی به بار بیاورید که خسارات جبران ناپذیری وارد خواهید کرد.
3-هر وقت اقدام کردید که کار خود را با جرثقیل شروع کنید حتما دقت و توجه کافی را در حین انجام کار داشته باشید تا کارتان به خوبی انجام شود.

جرثقیل حمل بار
4-برای استراحت به هیچ وجه روی جرثقیل موردنظر نخوابید چون ممکن است یا خودتان از روی آن سقوط کنید یا این که جرثقیل های کناری در حین انجام کار زمانی که مشغول جابه جایی بارها هستند به شما آسیب برسانند.
5-طبق معمول که برای سوار شدن به وسیله نقلیه شخصی خود تمام نکات ایمنی برای حرکت کردن را چک می کنید در این دستگاه هم از نشت نکردن روغن ، سلامتی کامل سیم های بکسل و همین طور قطع کننده ها و ترمزها اطمینان حاصل کنید.
6-بعد از رعایت تمام نکات بالا برای شروع به کار باید از سطحی که می خواهید بر روی آن جک های پایه را ست کنید مطمئن شوید تا دستگاه در حین کار جابه جا نشود.
7-حالا برای شروع کارتان حتما عملکرد اهرم ها و هوک را چک کنید این هم یکی از موارد مهم برای انجام کار با جرثقیل خواهد بود.
8-قبل از این که اقدام به جک زدن نمایید حتما مکانی که می خواهید آن جا جک بزنید را از نظر این که زیر آن ناحیه سیم برق ، لوله گاز و غیره نباشد حتما حتما بررسی نمایید زیرا ممکن است زیر محل موردنظر شما چنین مواردی وجود داشته باشند و با فشارهایی که در حین انجام کار به آن ها وارد می شود موجب ترکیدن و آسیب رسیدن به آن ها خواهید شد که اثرات زیان باری خواهد داشت.بعد از اطمینان حتما زیر جک ها تراورس قرار دهید.
9-بعد از چک کردن نواحی زیرین محل موردنظرتان برای استقرار جرثقیل و جک زدن حالا نوبت چک کردن نواحی بالای سرتان می باشد که مطمئن شوید مانعی وجود نداشته باشد.

 

جرثقیل برای حمل بار
10-حتما راجع به قوانین و علائمی که باید در حین انجام کار با جرثقیل باید اطلاع داشته باشید مطمئن شوید زیرا رعایت همین قوانین در حین انجام کار باعث افزایش ایمنی خودتان خواهد شد و با دانستن این قوانین به راحتی می توانید کارتان را انجام دهید.
11-اپراتور باید طریقه برداشتن بار را با توجه جداول باربرداری با تمام جزئیات آن دانسته تا بتواند طبق استانداردهای ذکر در آن بار ها را جابه جا نماید.
12-در زمان جابه جایی بار باید از وزن بار موردنظر مطلع باشید تا با احتیاط بار را جابه جا نمایید زیرا زمانی که وزن بار با وزن جرثقیل یکسان باشد با رعایت و کنترل بار را جابه جا نمایید.
13-زمانی که شرایط هوا نامناسب می باشد یا نامساعد بوده اصلا به انجام کارتان ادامه ندهید.
14-یک سری از افراد باید کار خود را ارتفاع انجام دهند که از جرثقیل برای حمل آن ها به ارتفاع موردنظر استفاده خواهد شد.در حین حمل آن ها حتما آن ها را در سبد قرار داده تا ایمنی افزایش داده شود.
15-بارهایی که وزن بالایی دارند حتما آن ها را در اول وقت که مسئولین حضور دارند انجام دهید تا طبق دستور آن ها بار موردنظر حمل شود.
16-در حین بارگیری و همین طور تخلیه بار موجود اپراتور باید از اول تا آخر انجام این کار در دستگاه جرثقیل حضور فیزیکی داشته باشد تا اگر مشکلی پیش آمد بتواند بار را کنترل نماید.
17-بعد از این که بار از زمین کنده شد برای مدتی طولانی بار را در هوا معلق نگه ندارید زیرا امکان دارد بار از دستگاه جدا شده و خساراتی به بار آورد.

کلمات کلیدی