ا استفاده از ریموت کنترل جرثقیل یا همان کنترل از راه دور در جرثقیل این امکان در جرثقیل تعبیه شده است تا به کمک آن بتوان اجسام سنگین را به راحتی بلند کرده و جا به جا نمود. در واقع به کمک ریموت کنترل جرثقیل بلند کردن اجسام خیلی ساده شده است.

مزیت ریموت کنترل جرثقیل

1-نوآوری کنترل از راه دور

2-نظارت راحت تر در رانندگی در جرثقیل

3-افزایش بهره وری

4-افزایش ایمنی در سیستم های جرثقیل

جرثقیل در تعدادی از صنایع مانند هواپیما ، هوا فضا ، تولید خودرو ، مواد شیمیایی و مواد معدنی ، کاغذ و خمیر کاغذ ، تولید فولاد ، آب و برق و هم چنین صنعت دانه ، ورود به سیستم ، راه آهن و بارگیری کشتی کاربرد حیاتی خواهد داشت. در حالت سنتی یعنی بدون ریموت کنترل جرثقیل های صنعتی توسط نشستن اپراتور در کابین جرثقیل صورت می گرفته است. در چنین مواردی ، اقداماتی که اپراتور انجام می دهد در جهت حرکت دادن جرثقیل به صورت سیگنال هایی از جرثقیل خارج شده تا بتواند جرثقیل را هدایت نماید. در گذشته ، جرثقیل توسط اپراتورهایی که در کابین جرثقیل حضور فیزیکی داشتند باعث حرکت دادن جرثقیل خواهد شد. براد رابینسون ، مهندسی است که فناوری کنترل از راه دور یا همان ریموت کنترل جرثقیل را ارائه کرده است که این فناوری در سال 1962 اختراع شد. اپراتور در جرثقیل فقط می توانست به صورت اتصال زنجیره ای کارهایی مانند انجام بارگیری را به صورت ایجاد موج با دست خود به طور مستقیم به اپراتور برای حرکت در جرثقیل خواهد شد. در موارد دیگر ، به جای این که اپراتور در کابین جرثقیل بنشیند فرد دیگری که بیرون از جرثقیل قرار دارد عملیات اصلی را انجام خواهد داد. انجام این کار با استفاده از آویزی در جرثقیل که حلت معلق دارد انجام خواهد شد. در سال های اخیر ، انجام این کار در نقطه ای از جرثقیل با ریموت کنترل جرثقیل یا همان کنترل از راه دور صورت می گیرد که حالت پیشرفته ای پیدا کرده است. این فناوری در حدود سال 1960 اختراع شد که انجام این کار در طول سال بهبود پیدا کرد. با پیشرفت این تکنولوژی سیستم های جدیدتری جهت امنیت بیشتر ، قابلیت اطمینان ، افزایش کارایی ، تطبیق پذیری و صرفه جویی در هزینه نسبت به گذشته به ریموت کنترل جرثقیل اضافه شد. با به کارگیری تمامی این ها مهم ترین عامل یعنی صرفه جویی به وجود آمد. دو تکنولوژی استاندارد برای انجام عملیات در جرثقیل برای ریموت کنترل جرثقیل یا همان کنترل از راه دور توسط فرکانس رادیویی RF با ایجاد سیگنال هایی برای امواج و نور در مادون قرمز ایجاد شد. در حالی که هر دو هم چنان در دسترس می باشند ، تکنولوژی رادیویی محبوب تر از این دو بوده زیرا با دارا بودن 98 درصد از سهم بازار با توجه به جا به جایی مواد مغناطیسی در آن به دلیل مزایایی که در آن وجود دارد بیش از فن آوری مادون قرمز خواهد بود.

ریموت کنترل از راه دور

به عنوان مثال ، امواج مادون قرمز محدوده کوتاهتری نسبت به واحد RF خواهد داشت. علاوه بر این ، نور در مادون قرمز را می توان با گرد و غبار و یا دیگر ذرات موجود در هوا منحرف نمود و یا حتی توسط اشیاء بزرگتر راه خود را مسدود نمود. مادون قرمز یک ایده شسته و رفته می باشد که رابینسون می گوید : با این حال در بسیاری از گیاهان ، به ویژه در کارخانه های تولید فولاد می باشد. با وجود خاک و گرد و غبار بیش از حد ، دیگر لنز بر روی جرثقیل در خاک و گرد وغبار پوشیده خواهد شد. در نتیجه شما باید به طور مداوم سنسور و سایر سطوح را تمیز نمایید.

کنترل از راه دور

اصول اولیه تکنولوژی ریموت کنترل جرثقیل:

یک سیستم ریموت کنترل جرثقیل دارای دو واحد خواهد بود.

یک واحد شامل یک فرستنده بوده که قابل حمل نیز خواهد بود که از این توانایی برخوردار خواهد بود که سیگنال های کنترل را ایجاد نماید. واحد دیگر گیرنده ای خواهد بود که دائما بر روی جرثقیل نصب شده خواهد بود. گیرنده به واحد کنترل در جرثقیل متصل خواهد بود. هر کدام از سوئیچ ها در فرستنده ترکیبی مشخص از پالس خواهد بود که به گیرنده پس از رمزگشایی و ایجاد پالس و انتقال آن ها به کنترل موتور در جرثقیل منتقل خواهد شد. تکنولوژی ریموت کنترل جرثقیل از این قابلیت برخوردار خواهد بود تا بتواند بر روی تمام جرثقیل ها به خصوص جرثقیل های مجهز نصب شود. یک شرط لازم برای مقاوم سازی جرثقیل بدین صورت خواهد بود که جرثقیل های موجود باید با کنترل موتور مغناطیسی مجهز شود به جای این که از کنترل درام استفاده شود.

کلمات کلیدی