سوله خرپا

سوله های خرپایی:

سوله خرپایی چیست؟

مشخصات سوله خرپایی : سوله های خرپایی یکی از سه مدل سوله هاست که عمدتا در ساخت سوله از این روش بهره برده می شود ساخت غیر استاندارد و غیر اصولی این نوع سازه ها می تواند خطر آفرین باشد و علاوه بر هزینه گزافی که به سازنده تحمیل می کند باعث بروز حوادثی جبران ناپذیر خواهد شد . سازه ها باید به گونه ای ایمن ساخته شوند تا هیچ گونه خطری افراد و کسانی که در داخل سازه مشغول کار هستند را تهدید نکند .

سوله های خرپایی سوله هایی ساخته شده با تجهیزاتی مدرن هستند که از سایر روش های ساخت سوله پیشی گرفتند . با گذشت سال ها از ساخت اولین سوله های خرپایی این سازه ها روز به روز با هماهنگی صنعت مدرن ساخت سازه همراه شده و توانسته جایگاه خوبی در این زمینه پیدا کند ساخت این سازه ها طبق ضوابط و استانداردهای بین الملل صورت گرفته و امروزه در سراسر دنیا انتخاب اول سازندگان است و در پروژه های عظیم کاربرد بسزایی دارد .

 

ساختار و ظاهر این نوع سوله ها، خرپا مانند می باشد و توسط پروفیل های صنعتی ساخته می شوند و به دلیل این که فولاد مصرفی در این نوع سازه ها کم تر از سوله های تیرورقی است از وزن سبک تری نیز برخوردار هستند و این عاملی شده که هزینه های تمام شده ی ساخت سوله به این روش بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی باشد.

امروزه با گسترش و پیشرفت صنعت سوله سازی تغییرات چشمگیری در این زمینه پدید آمده است و مهندسان و سازندگان بیش تر در صدد این هستند که سازه هایی با وزن پایین ، استقامت و ستحکام بالا و قیمت مقرون به صرفه بسازند تا بتوانند مشتریان خود را راضی نگه دارند این امر باعث شده تا رقابتهایی در این زمینه صورت پذیرد و چون سوله های خرپایی تمامی این نیازها و انتظارات را به خوبی پوشش می دهند گزینه ی به جا و مناسبی برای متقاضیان و سازندگان محسوب می شوند.

علاوه بر موارد گفته شده این سازه ها دارای هندسه های متنوع و متفاوتی هستند که آن ها را ازنظر ظاهر نیز منحصر به فرد می کند.

ساخت این نوع سوله ها (سوله های خرپایی ) با توجه به اینکه از فناوری ها و متد روز دنیا تبعیت می کند باید بسیار علمی و دقیق صورت پذیرد و این کار تنها توسط افراد متخصص و زبده دراین زمینه امکان پذیر است چرا که کوچکترین بی دقتی در طراحی این سازه های قدرتمند موجب ضررهای هنگفتی در مرحله اجرا و ساخت آن خواهد شد.

فاکتورهای تاثیرگذار در انتخاب نوع سوله:

نوع کاربری سازه :با توجه به نوع نیاز مشتری انتخاب می شود

شرایط جوی و آب و هوایی:نوع آب و هوای منطقه در میزان وزن و استحکام سوله تاثیرگذار است

سرمایه: سوله هایی مورد توجه قرار می گیرند که قیمت تمام شده شان ارزان باشد

 کاربرد سوله خرپایی:

سازه هایی هستند به شکل خرپا که این نوع ساختار موجب شده وزن مطلوب و نسبتا سبکی داشته باشند این سوله ها در اشکال و ساختارهای هندسی متفاوتی ساخته می شوند و می توانند پاسخگوی خوبی برای تمامی انتظارات متقاضیان باشند.

طراحی این سازه های قدرتمند بسیار اصولی و تخصصی صورت می پذیرد و مهندسین و طراحانی میتوانند بکارگرفته شوند که از لحاظ بارعلمی بسیار غنی باشند و با صنعت سوله سازی مدرن آشنایی کاملی داشته باشند تا هیچ مشکلی در ساخت سوله ها پیش نیاید و از لحاظ فنی کاملا ایمن و مستحکم باشند.

با ساخت اصولی سوله های خرپایی استحکام و مقاومت آن به میزان چشمگیری افزایش خواهد داشت که این فاکتور یکی از مزیت های مهم این نوع سوله شمرده می شود.

مزایای سوله  های خرپایی :

عدم وجود هیچ گونه محدودیتی در زمینه ساخت دهانه سوله

هزینه ی پایین ساخت و اجرای سوله

سرعت بالای ساخت و نصب سازه

امکان نصب انواع جرثقیل ها بدون هیچ گونه محدودیتی در تناژ آن ها

ساختار و ظاهری متنوع و زیبا

استقامت ،استحکام و ایمنی بسیار بالای این نوع سازه ها

لرزش های حاصل از بارهای مشابه در این سوله ها به شدت کاهش یافته است

موارد کاربرد سوله  خرپایی :

صنایع کشتی سازی و حمل ونقل دریایی

کارگاه ها (کشاورزی ،کارخانه ها و.. )

انبارها

استادیوم های بزرگ و چند هزار نفری

پل های عظیم و بزرگ

سازه ها و وسایل بازی در شهر بازی ها

خطوط انتقال برق و برج ها

برج های بزرگ و عظیم همچون برج ایفل

محل های نگهداری و آشیانه های هواپیماها

طراحی و ساخت سوله خرپایی

 • سوله خرپایی به چه سوله ای گفته می شود ؟

به سوله هایی با قیمت ارزان و وزن سبک که استحکام بالایی هم دارند , و با استفاده از علم و فناوری روز دنیا ساخته شده اند .

بدیهی است استفاده از این سوله ها به نفع سرمایه گذار و خریدار است . برخی دلایل ترجیح این سوله ها با انواع دیگر سوله ها :

 1. قیمت ارزان این سوله ها به دیگر انواع سوله ها
 2. حمل و نصب این سوله ها با هزینه کم و سرعت بالایی صورت می گیرد
 3. نصب جرثقیل های تناژ بالا در این سوله ها
 4. سهولت در انتقال و جابه جایی این سوله ها
 5. دهانه های بسیار بزرگ این نوع سوله ها بدون تحمیل هزینه های اضافی

طراحی و ساخت سوله خرپایی :

طرح اولیه سوله بنابه خواست مشتری صورت می گیرد بعد از آن طراحان و مهندسان براساس مواردی چون نوع آب و هوای منطقه و کاربری سولهطرح ها را کامل کرده و به صورت نقشه در اختیار سازندگان قرار می دهند این طرح ها توسط نرم افزارهای سازه سازی و جدیدی تهیه می شوند بعد از کامل کردن نقشه میزان کیفیت آن ها مورد بررسی قرار گرفته می شوند تا امنیت و استحکام سازه هایی که قرار است ساخته شوند تضمین گردد .

اطلاعات اولیه جهت طراحی سوله :

 • دهانه سوله
 • طول سوله
 • شیب سوله
 • ارتفاع سوله
 • محل اجرا سوله
 • بارهای تحمیلی به سوله

ساخت سوله خرپایی :

این سوله ها با ساختارهای متفاوتی طراحی و تولید می شود و نسبت به سوله هایی قدیمی تر مانند تیرورقی بسیار سبک تر و امروزی تر هستند . سوله های خرپایی با فونداسیون هایی قوی به جهت تامین پایداری و استحکام سوله ها ساخته می شوند .

عمدتا کاربرد ساخت سوله های خرپایی و به طور کلی سوله ها در موارد صنعتی می باشد البته به دلیل قابلیت های ویژه ای که دارد در تمامی موارد دیگر نیز مورد استفاده قرار گرفته می شود ; سالن های همایشات , تالارها , سوله های ورزشی و کارگاه های تولیدی تنها چند نمونه از موارد کاربرد سوله هاست .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *